piektdiena, 2014. gada 24. janvāris

Lasi, domā un ceļo: Ilze lasa. K.Dž.Sansoms "Valdnieks"

Lasi, domā un ceļo: Ilze lasa: Skaļi izteikts vārds vai doma „nes sevī” teicēja enerģiju, bet uzrakstīta teksta lasītājam pašam ir iespēja piedalīties informācijas tālāk...

K.Dž.Sansoms

Valdnieks


   ‘’Valdnieku”izvēlējos savā iecienītājā Rīgas Centrālās bibliotēkas Pārdaugavas filiālē. Tā kā šobrīd gatavoju materiālus vienam no ceļotāju klubiņiem, kas notiek katru sestdienu Rīgas Latviešu biedrības namā, un šoreiz man trijās stundās ir jāmēģina atklāt, ko man izsaka vārds „Lielbritānija”. Tad noskaņai gribēju izvēlēties kaut ko, kas saistās ar šo fascinējošo zemi, tās vēsturi. Pat pārlieku nerakājoties pa daudzajiem grāmatu plauktiem, pamanīju biezo K.Dž.Sansoma „Valdnieku” ar visvairāk apspriestā angļu monarha Henrija VIII portretu uz vāka.
   Lai iet „Valdnieks!” Un nepilnas 600 lpp izlasīju divās dienās. Rezultāts bija gaidītais – Anglijas noskaņa sajūtama ne tikai manās domās, bet arī darbos. Stāstījums ceļotāju klubiņam sāk sakārtoties un vizualizēties. Vispirms jau jāsaka, ka grāmata nav par Henriju VIII vai sešām viņa sievām, bet gan par vienu vienīgu notikumu viņa valdīšanas laikā – karalisko Maršu no Londonas uz nepaklausīgo un dumpiniecisko Jorku 1541.gadā. Nezinu, ko par šo grāmatu teiktu tāds lasītājs, kas par Anglijas vēsturi ir informēts tikai no medijos izskanējušās informācijas, bet tā kā es „profesionāli” (īsti gan nezinu, ko tas varētu nozīmēt) interesējos par visām vēsturiskajām norisēm, kas ir saistītas ar Britu salām, tad ar patiesu interesi vilku paralēles ar citiem 16.gs notikumiem un nozīmīgākajām vēsturiskajām personībām. 
   Grāmatas galvenā veiksme ir teicami attēlota 16.gs Anglijas gaisotne. Ikdienas dzīve,kurā akcents netiek likts uz galmu, ballēm vai salkanu sonetu lasīšanu. Sabiedrības vidusslānis – romāna galvenais varonis. Ko nozīmē „izsisties” dzīvē, nokļūt tuvāk galmam, savām acīm redzēt monarhu un tomēr vēlēties palikt turpat, ierastajā vidusslānī, to prasmīgi apraksta K.Dž.Sansoms. Jo neba manu uzmanību piesaistītu viens notikums, kas tiek aprakstīts 600 lappušu garumā. 
   Vara, un ko cilvēks ir gatavs darīt, lai tiktu pie varas un vēlāk arī noturētos pie tās. Intrigas un nodevības iet rokrokā ar glaimiem, uzslavām. Un uzskatu noturība nebūt nebija modē un biežu viedokļu maiņu varēja uzskatīt kā tālredzīgu politiku. Bet grāmatas galvenā varoņa advokāta Metjū Šārdleika uzskati neiederas 16.gs kopainā. Lai gan viņš tiek tēlots kā mietpilsonis, kam galvenais ir tēva parādu nomaksa un savas sirdsapziņas pieklusināšana, tomēr viņa vērtību sistēmai, pasaules redzējumam piemīt vairāk bruņinieciskuma nekā pašiem bruņiniekiem un pat karalim. 
   Anglijas pilsēta Jorka arī var tikt uzskatīta par vienu no šī vēsturiskā romāna varoņiem. Pilsēta, kur arī mūsdienās ir „sajūtami” viduslaiki un grāmatā aprakstītās vietas, ēkas un ielas arī šodien ir skatāmas. Varbūt arī tādēļ bija tik viegli iztēlē uzburt tos notikumus, par kuriem stāsta autors. Jorka ir viena no interesantākajām un mistiskākajām Anglijas pilsētām. Romiešu laiki, anglosakši, vikingi un kristieši, tas viss ir gluži vai „sataustāms” Jorkā. 
K.Dž.Sansoms
   Un trešais galvenais varonis ir laika apstākļi. Tikai tas, kas ir kaut nedaudz saskāries ar visur un vienmēr klātesošo lietu un mitrumu, uztvers arī grāmatā minēto notikumu atkarību no laika apstākļiem. Kaut kas tāds var izdoties tikai īstenam anglim, cilvēkam, kas šajā zemē ir dzimis un audzis. Kā izrādījās, nebiju kļūdījusies K.Dž.Sansoms ir angļu vēsturnieks un jurists. Un angļu jurisprudences savādības ir plaši zināmas. Izlauzties cauri daudzajiem tiesvedības precedentiem vien prasa gan izturību, gan lielu devu angļu humora. Prātā nāk pirms vairākiem gadiem minēts atgadījums Oksfordas universitātes juridiskajā fakultātē kāda eksāmena laikā, kad viens no studentiem pirms eksāmena jautājuma atbildēšanas pieprasīja pinti alu, jo saskaņā ar kādu viduslaiku likumu (kas vēl joprojām ir spēkā), katram studentam pārbaudījuma laikā pienākas pinte alus. Šādam skaidrojumam pasniedzējs piekrita un aizgāja pēc pieprasītā alus. Kad kauss tika noliks apmierinātā studenta priekšā, pasniedzējs „uzlika” naudas sodu par to, ka students nav ieradies kārtot eksāmenu, tērpies bruņutērpā, jo arī šāds likums ir ticis pieņemts viduslaikos un ir spēkā vēl joprojām. Galanti un smalki, vai ne?
   Bet atgriežoties pie grāmatas, veiksmīga un aizraujoša grāmata tiem, kam ir apnikušas sopļainās mīlas drāmas vai vienkārši detektīvi, kur jau ievadā ir skaidrs, kurš būs vainīgais. Grāmata, kam patīk vēsturisku notikumu interpretācija no ikdienas viedokļa.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru