trešdiena, 2013. gada 28. augusts

Lasi, domā un ceļo: Ilze ceļo. Malborkas pils

Lasi, domā un ceļo: Ilze ceļo: Katra jauna zeme, valsts, pilsēta vai vienkāršs ciemats, kurus esmu apmeklējusi, ne tikai iemāca ko jaunu, bet izgaismo manu iekšējo pas...


MALBORKAS PILS



Malborkas pils ārpusē
Kad n-tās reizes ir izskriets cauri Polijas plašumiem, ar domu - ātrāk izbraukt tai cauri un nokļūt kādā no Vakareiropas romantiskajām pilsētām, tad pienāk brīdis, kad jautā sev - vai un uz kurieni vajag tā skriet? Varbūt pietiek tikai nokļūt līdz Polijai, lai atrastu visu gadu gaidīto atvaļinājuma mierīgo romantiku, ko izbaudīt kopā ar saviem vismīļākajiem cilvēkiem. Mūsu izvēle bija par labu Ziemeļpolijas pilsētām, pilsētiņām un piejūras ciemiem. Lai arī tas neskan eksotiski varenos virsrakstos, tomēr spēj sniegt daudz jaunu emociju.

Šobrīd jau pāršķirstot izveidoto foto albūmu, mēģinu sakārtot savus iespaidus. Kā izrādās, visvairāk bilžu (un laikam arī emocijas) man sniedza varenā Malborkas pils. Vēl tikai plānojot braucienu pa Ziemeļpolijas pilsētām, lasīju par vareno Malborkas cietokšņpili un templiešiem. Jāatzīst, ka templiešu tēma, bruņinieki, Svētie grāli un zudušās bagātības man jau ir "līdz brošai". Cik var atgremot un pārgremot šo visnotaļ nopietno vēsturisko tēmu, to pataisot par Holivudas tenku tipa grāvēju, kur galvenais ir nozaudēta karte ar padzisušu krustu, kas atzīmē milzīgu bagātību atrašanās vietu. Tomēr šķita muļķīgi būt Malborkas tuvumā un neapmeklēt šo pili. Savādi, bet Malborka nelika vilties ne mirkli.
Lai arī rinda pie biļešu kasēm bija samērā gara, viduslaiku noskaņu jau varēja manīt vēl pirms ieiešanas pilī. Tās ārpusē biļešu kontrolei palīdzāja līdzdarboties tempļiešu bruņinieki savos oficiālos formas tērpos. Kā izrādās šis Vācu ordenis dibināts Trešā krusta kara laikā Palestīnā. Līdz tam šis ordenis bija daļa no Hospitāliešu ordeņa, kad Akonas (Akras) cietokšņa aplenkuma laikā (1189.g. - 1191.g.)
Templiešu bruņinieki sagaida ikvienu pils apmeklētāju
Lībekas un Brēmenes tirgotāji un mūki izveidoja, iespējams, pirmo kara hospitāli ievainoto krustnešu ārstēšanai. Vēlāk jau 12.gs neatkarīgu Vācu jeb Teitoņu ordeni Palestīnā izveidoja virsmestrs Hermanis no Zalcas (Hermann von Salca), par savu simbolu izvēloties melnu krustu uz balta fona.
1997.gadā Malborkas pili iekļāva UNESCO Pasaules mantojumu sarakstā, jo tā ir lielākā ķieģelu gotikas aizsardzības būve pasaulē. Visa kompleksa kopējā platība - 210 000  m², kuru pirmajā mirklī ir grūti uztvert kā vienu veselumu.  Cietoksnis uzskatāmi raksturo Vācu ordeņa krustnešu arhitektūru.

Malborkas pilsēta vēsturiski ir pazīstama ar seno vācu nosaukumu Marienburga. Bet tās vēsture ir cieši saistīta ar Malborkas pils – Vācu ordeņa rezidences vietu. No 1309. gada Vācu ordeņa mītnes vieta tika pārcelta no Venēcijas uz Marienburgu, un pati pils bija Prūsijas valsts politiskais centrs, kā arī lielmestru dzīvesvieta.

Priekšpils iekšpagalma instalācijas

Malborkas cietokšņpili būvēja vairāk kā divus gadsimtus. Būvdarbi tika uzsākti 1275.gadā. Saskaņā ar arhitektu ieceri, pili, kuru vienlaikus plānoja kā pamatīgi nocietinātu aizsardzības kompleksu, bija jābūvē kā divu salīdzinoši autonomu cietokšņu vienību, kas sastāvētu no galvenās pils un priekšpils. Un abas tās savienotu paceļamais tilts.

Paceļamais tilts, kas savieno abas pils daļas

Šobrīd starp abām šīm kompleksa daļām ir izveidota jauka un salīdzinoši klusa pastaigu taka gan ar mūsdienu mākslas instalācijām, gan vēsturiskiem priekšmetiem, kapu plāksnēm un lielgabalu lodēm.

Lielgabala lodes, kas dažādos laikmetos mēģināja izlauzties cauri pils biezajiem mūriem

Pils gaiteņi, telpas, pagrabi ir kā milzīgs labirints, no kura tikai zinātājs spētu atrast īsto izeju. Mūsdienu ceļotājam dzīvi atvieglo visur redzamās norādes, kas novirza pareizajā virzienā. Ir telpas, kurās iekārtotas muzejiskas ekspozīciojas, kas stāsta par Malborkas pils un pilsētas vēsturi, ir telpas, kas pēc Otrā Pasaules kara ir restaurētas un atstātas tukšas. Tomēr daudzie gaiteņu labirinti ar pašu soļu atbalsīm spēj pamatīgi samulsināt.

Malborkas pils neskaitāmie gaiteņu labirinti

Lai arī milzīgā pils kompleksa, tā gaiteņu, dārzu, muzeju ekspozīciju pētīšanai atvēlēju vairākas stundas laika, tomēr šķiet, ka palika kaut kas līdz galam neizzināts, nesaprasts. Tas nozīmē tikai to, ka atkal dzirdot Malborkas vārdu, noteikti ieklausīšos tā skanējumā.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru